Oferta

W naszej ofercie mamy zarówno organizację żywych lekcji historii, tematycznych gier w muzeum, jak i warsztatów z rzemiosła, rękodzieła, czy kultury ludowej. Ze względu na tradycję muzeum oferta dedykowana jest głównie dla dzieci i młodzieży. Prowadzimy również oprowadzanie dla dorosłych. Jeśli jesteś zainteresowany naszą ofertą, lub szukasz kogoś kto pomoże zrealizować Ci Twój pomysł na warsztaty z polskiego folkloru – skontaktuj się z nami.

Czas trwania: 2h (120 minut)
Liczba uczestników: 15 osób
Sugerowany wiek uczestników: 10 – 16 lat
Miejsce: Szkoła Podstawowa nr 11 im. Tadeusza Kościuszki, ul. Nasypowa 16

Terminy bezpłatnych warsztatów – konieczna rezerwacja:
  • 9.10.2018
  • 16.10.2018
  • 30.10.2018
  • 13.11.2018
  • 20.11.2018

Cel warsztatów i dlaczego warto w nich wziąć udział:

Warsztaty realizowane są w ramach Inicjatywy lokalnej miasta Katowice, mającej na celu zwiększenie dostępności usług edukacyjnych i kulturalnych w zachodnich i południowych dzielnicach Katowic.

Każdy warsztat pozwala poznać folklor i różnorodność grup etnicznych w Polsce z przełomu XIX i XX wieku. Chcielibyśmy przybliżyć dzieciom biorącym udział w zajęciach umiejętność identyfikacji eksponatów, narzędzi i strojów regionalnych z różnych obszarów kraju w sposób najbardziej naturalny ich wieku, czyli poprzez zabawę i grę. Warsztaty wspierają kształtowanie postawy otwartości oraz dostrzegania konieczności pielęgnowania tradycji przez budowanie więzi społecznych w najbliższym otoczeniu. Chcemy pokazać uczestnikom drogę rozwojową ludzkości, wysiłki człowieka w ujarzmianiu sił przyrody i udoskonalaniu narzędzi pracy.

Warsztaty odbywać się będą zgodnie z metodą harcerską w małych grupach z podziałem na pięcio osobowe zespoły. Każdy z nich przejdzie przez poszczególne moduły zajęć:

Pierwszy - „Etnografia i muzealnictwo” lub „kultura i region” oparty o ideę „Design Thinking”, czyli metodę twórczego rozwiązywania problemów.

Drugi – z majsterki w drewnie prowadzony przez artystę snycerza organizującego od wielu lat zajęcia dla dzieci, między innymi w Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie.

Trzeci - inspirowany koncepcją działania Escape room’ów, to autorsko opracowana koncepcja gry, mającej na celu poszukiwanie kolejnych wskazówek, rozwiązywanie zagadek etnograficznych, tak aby poznać historię przedmiotów i regionu z którego pochodzą

Nasze zajęcia doskonale uzupełniają lekcje geografii, historii, przyrody oraz plastyki, ponieważ zostały przygotowane zgodnie z podstawą programową Ministerstwa Edukacji Narodowej. Prowadzić je będą inicjatorzy projektu – Olga Wazowska i Krzysztof Kasperek, przeszkoleni jako instruktorzy harcerscy i wychowawcy.

Inicjatywa lokalna jest współfinansowana ze środków budżetu miasta Katowice.

Wydarzenie zostało objęte patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.

Prowadzisz szczep lub drużynę? Chcesz nas odwiedzić, poznać naszą historię i przeżyć etnograficzną przygodę?

Skontaktuj się z nami telefonicznie bądź mailowo, wspólnie ustalimy konspekt i formę wizyty.

Ponad 750 eksponatów

Zbieranych od 1965 roku przez harcerzy podczas obozów na terenach Górnego Śląska, Beskidu, Orawy, Spiszu i Kaszub…

• Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego

• IV Szczep Harcerski im. Obrońców Katowic

• ZHP Hufiec Katowice

• Związek Harcerstwa Polskiego

• Miasto Katowice

• Szkoła Podstawowa nr 11

Inicjatywa lokalna jest współfinansowana ze środków budżetu Miasta Katowice.

Harcerskie Muzeum Etnograficzne w Katowicach
Lokalizacja przy Szkole Podstawowej nr 11 w Katowicach
Nasypowa 16, 40-551 Katowice

Brak stałych godzin otwarcia – konieczny wcześniejszy kontakt:

Mail: info@hme.zhp.pl

Wesprzyj nas!