parallax background

Nasze wystawy

Harcerskie Muzeum Etnograficzne posiada cztery pomieszczenia stanowiące wystawy stałe. „Harcówkę” ze zbiorami przyrodniczymi oraz zdobnictwa obozowego, „Kustoszówkę” z bogatą kolekcją zegarów i maszyn do pisania, „Teatrzyk” w którym znajduje się zbiór kukiełek, część warsztatu tkackiego, oraz wyroby kowalstwa ludowego, a także najstarsze pomieszczenie „Pieniny”, w którym podziwiać można eksponaty z terenu Pienin, Orawy i Spiszu, głównie przedmioty codziennego użytku i narzędzia rolnicze, oraz sztukę ludową. Ponadto okresowo organizujemy wystawy czasowe.


Wystawy czasowe

28 lutego 2017

Wędrowna wystawa: KAWALERZYŚCI, IMIGRANCI I CYKLIŚCI

Z okazji obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę Harcerskie Muzeum Etnograficzne wspólnie z sześcioma muzeami społecznymi i organizacjami pozarządowymi pod patronatem i przewodnictwem fundacji Ari Ari wzięło udział w przygotowaniach wystawy złożonej z muzealiów - symboli niepodległości wybranych ze zbiorów partnerów projektu. W efekcie powstała spójna Wędrowna wystawa: kawalerzyści, imigranci i cykliści, prezentowana we wszystkich muzeach biorących udział w przedsięwzięciu oraz udostępniona w wersji mobilnej.

Wystawy stałe

3 września 2017

Pomieszczenie – „Harcówka”

Harcówka to pomieszczenie najważniejsze dla harcerzy z IV Szczepu Harcerskiego. Od ponad 50 lat odbywają się tu zbiórki drużyn i zastępów. Udekorowana w duchu harcerskim, drewnem i elementami sztandarów, sklepiona siatkami maskującymi, pamięta wiele lat przygód, gawęd i kominków. Całe pomieszczenie zostało zbudowane i zaaranżowane przez harcerzy i instruktorów. Na ścianach wiszą przykłady zdobnictwa obozowego, oraz gabloty z kolekcją przyrodniczą. W jednej z nich znajduje się uznana za pierwszy muzealny eksponat – głowa szczupaka, podarowana harcerzom przez Urząd Morski za opiekę nad wydmami podczas obozu w Mielnie. Jako, że szczep nosi imię Obrońców Katowic, na jednej ze ścian można zobaczyć gipsowy odlew pamiątkowej tablicy, ufundowanej przez mieszkańców Katowic ku pamięci Obrońców Katowic. Harcówka jest jedynym pomieszczeniem używanym stale i będącym w całości pod opieką drużyn harcerskich.
3 września 2017

Pomieszczenie – „Teatrzyk”

Nazwa tego pomieszczenia związana jest z dawną tradycją organizowania przez szczep teatrzyku kukiełkowego. Po dawnej zwyczajowej zabawie pozostała kolekcja ręcznie wykonanych kukiełek używanych w przedstawieniach. W Teatrzyku można oglądać wiele przykładów zdobnego kowalstwa ludowego, takich jak okucia do drzwi i bram. Jednak większą część zbiorów stanowią narzędzia stolarskie, piekarskie i tkackie. Na jednej ze ścian prezentowany jest pełen ekwipunek konia pracującego na roli, a także tradycyjne pasterskie trąbity, stanowiące stosunkowo rzadki eksponat. Znajdują się tu także malowane skrzynie posażne i drewniana pralka z XIX wieku.
3 września 2017

Pomieszczenie – „Kustoszówka”

To pomieszczenie nazywane przez lata „duszą muzeum” stanowiło miejsce spotkań kadry szczepu i naszego kustosza. To tu zapadały wszelkie ważne decyzje dotyczące codziennego życia IV Szczepu Harcerskiego. Miano „duszy”, lub „serca muzeum” tym bardziej zdawało się być adekwatne, gdyż właśnie w Kustoszówce prezentowana jest cała kolekcja ponad dwudziestu zegarów, w tym drewnianych, szwarcwaldzkich z XIX w., jak i skrzynkowych z XX w. Gdy zegary są nakręcone, cykają i biją, nadają muzeum życia, niczym serce. Jako, że Kustoszówka ma charakter biura, oprócz zegarów znajduje się tu drewniane biurko i kredens, w którym trzymane są kroniki i wyróżnienia dla HME, telefon z pokrętłem i klika maszyn do szycia. Na ścianie wiszą obrazy Leszka Piaseckiego, założyciela muzeum.
3 września 2017

Pomieszczenie – „Pieniny”

Pomieszczenie, nazywane przez nas zwyczajowo Pieninami, jest jedną z pierwszych sal muzealnych, które zostały zaaranżowane w HME. Nazwa wzięła się stąd, że znaczna cześć kolekcji zebrana została podczas górskich obozów na Podhalu. Ekspozycja obejmuje przede wszystkim eksponaty z terenów Pienin, Orawy i Spiszu. Zgromadzone są tu głównie przedmioty codziennego użytku jak skrzynie posażne, lampy naftowe, kapcie z łyka, tradycyjne kierpce, kolekcje żelazek na duszę i na węgiel drzewny, tarki do prania i maglownice, a także gliniane garnki w drucianych pancerzach, oraz inne przedmioty kuchenne typu łyżniki, czy deski do odcedzania ziemniaków. Znajdują się tu również narzędzia rolnicze, pługi konne i kamienne żarna z 1863 roku. Oprócz tego na ścianach powieszone są obrazy o treści religijnej, a w gablotach elementy strojów ludowych, miedzy innymi kaftanik ze złotogłowiu z XVIII wieku (część stroju kaszubskiego) przywieziony z obozu w Osłoninie. Na środku pomieszczenia można zobaczyć drewniane kołyski i ludowe krzesła.

Ponad 750 eksponatów

Zbieranych od 1965 roku przez harcerzy podczas obozów na terenach Górnego Śląska, Beskidu, Orawy, Spiszu i Kaszub…

  • Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego

  • IV Szczep Harcerski im. Obrońców Katowic

  • ZHP Hufiec Katowice

  • Związek Harcerstwa Polskiego

  • Miasto Katowice

  • Szkoła Podstawowa nr 11

parallax background

Inicjatywa lokalna jest współfinansowana ze środków budżetu Miasta Katowice.

Wydarzenie zostało objęte patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.

Harcerskie Muzeum Etnograficzne w Katowicach
Lokalizacja przy Szkole Podstawowej nr 11 w Katowicach
Nasypowa 16, 40-551 Katowice

Brak stałych godzin otwarcia – konieczny wcześniejszy kontakt:

Mail: muzeum@hme.zhp.pl

Wesprzyj nas!