„Przypadające na 2018 rok obchody stulecia zakończenia Wielkiej Wojny i odzyskania przez Polskę niepodległości, stanowią szczególną okazję do refleksji nad polską historią. Podczas rozlicznych wydarzeń, które będą towarzyszyły tej wyjątkowej rocznicy, będziemy wielokrotnie przywoływać momenty, które wpisały się w wielowiekową polską tradycję walki o niepodległość.
Przywołując odzyskanie przez Polaków niepodległości, najczęściej wędrujemy do 1918 roku albo wspominamy okres dziewiętnastowiecznych walk powstańczych, poprzedzających to wydarzenie. Równie często przywołujemy wojnę polsko-bolszewicką (1919-1921), jak i wojnę obronną z 1939 roku. Niepodległość zdaje się być wartością, o którą trzeba nie tylko zabiegać, ale i bronić przed utratą.
Wędrowna wystawa: kawalerzyści, imigranci i cykliści przedstawia historię ludzi doświadczających XX wieku, zarówno w czasach wojen jak i nietrwałego pokoju.
Narratorami naszej opowieści pozostają zwyczajne i niezwyczajne przedmioty. Za ich pośrednictwem chcieliśmy przedstawić kilka historii, często osobistych i nieznanych powszechnie. Jednocześnie proponujemy spojrzenie na codzienne życie obywateli państwa polskiego, odzyskanego po 123 latach zniewolenia.
Na ile ta wyprawa w odległą historię dotyczy współczesności i czy doświadczenia naszych poprzedników mogą pomóc nam w kształtowaniu niepodległego państwa? Chcielibyśmy, aby przynajmniej części z odpowiedzi udzielała ta wędrowna wystawa.”
Fundacja Ari Ari